Червата и чревната микробиота са може би най-неглижираният орган в човешкото тяло. Чревната микробиота представлява съвкупността от всички микроорганизми в червата. Някои от тях влияят благоприятно на цялостното ни здраве, докато други ни разболяват. Още през V век пр. Хр. Хипократ е казал, че всички болести се зараждат в червата, а днес това твърдение се доказва от редица научни изследвания. Наскоро беше установено, че небалансираната чревна микрофлора е предпоставка и за разстройства от аутистичния спектър. Те обаче са лечими с подходяща терапия, включваща пробиотици.
Пробиотиците като превенция на аутизма
Майката е тази, която създава основа за нормален растеж и развитие на детето. По време на бременността е важно да се храни здравословно и разнообразно. Много акушер-гинеколози предписват и пробиотици, които са полезни както за майката, така и за плода.
Колонизацията на стомашно-чревния тракт с микроорганизми започва още от раждането. Бебетата, родени по естествен път, приемат редица добри бактерии при преминаването си през родовия канал. При раждането със секцио обаче е по-различно. Бебето попада в стерилна среда и стомашно-чревният му тракт се захранва от вредните бактерии, циркулиращи из болниците. Този начален дисбаланс оказва влияние върху по-нататъшното развитие. Много от родените чрез секцио развиват алергии, астма, аутизъм, диабет, хранителни непоносимости, психични или автоимунни заболявания, затлъстяване. Затова естественото раждане винаги е за предпочитане, освен ако не се налага секцио.
Микробиомът на едно новородено може да бъде положително повлиян от правилните действия на майката. Кърменето е нещо изключително важно. Кърмата е най-могъщият източник на ценни вещества и бактерии, сред които лактобацили, лактококи и бифидобактерии. Това са най-важните бактерии за растежа и развитието на едно дете.
Чревният микробиом на пациентите с аутизъм
В техния микробиом няма достатъчно добри бактерии, като Bifidobacterium и Lactobacillus, които се срещат в големи количества при един здрав човек, изграждат имунитета му и действат противoвъзпалително. При пациентите с аутизъм има колонии от лоши бактерии, като Klebsiella и Clostridium, които предизвикват стомашно-чревни проблеми, а също така отделят невротоксини, които увреждат мозъка. 50% от децата аутисти се оплакват от диария или запек, газове, коремна болка. Повечето страдат от синдрома на пропускливите черва, при който токсини, микроби и недобре разградени вещества преминават от червата към кръвононосната система. Това състояние е опасно, защото може да доведе до сериозно увреждане на много органи и системи.
Приложението на пробиотиците в лечението на аутизма
Изобилието от вредни бактерии в храносмилателния тракт води до недостиг на витамини и минерали и до метаболитни нарушения. Оттам се обърква детското развитие, нарушават се поведението, възприятието и общуването. При децата с аутизъм често се среща дефицит на селен, магнезий, витамин Б12, витамин Д. 70% от тях имат и понижено ниво на серотонин, чийто синтез е именно в червата. Всичко това обаче може да се коригира с подходяща диета. Трябва да се изключат глутенът и казеинът и да се включат пробиотици. Те имат силата да произвеждат невротрансмитери (допамин, серотонин, окситоцин) и така да подобрят когнитивната функция, езиковото развитие и поведението при аутизъм. Освен това синтезират ензими, които преработват и изхвърлят токсините.
Ранната диагностика на аутизма е трудна, но той може да бъде лечим. Необходим е цялостен подход – едновременна работа върху социалното поведение на детето, речта му, както и върху възстановяването на чревния баланс. Педиатри отбелязват, че след месец прием на подходящ пробиотик се забелязва подобрение – повишен контакт с очите и по-голяма общителност. Най-препоръчваният пробиотик за целта е Bactojoy Babies and Kids.
Bactojoy Babies and Kids – най-добрият пробиотик за деца!
Bactojoy Babies and Kids е специално създаден за бебета, деца и подрастващи до 14 години. В него са подбрани 7-те пробиотични щама, най-ценни за детския организъм: Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium breve, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus, Strreptococcus thermophilus. Под формата на сашета и с вкус на ягода, той е изключително лесен за консумация и усвояване. Може да се разтвори във вода, каша, прясно мляко, кърма, сок. Не съдържа консерванти, ГМО, изкуствени оцветители, соя, глутен и захар, което го прави напълно безвреден. Дневният прием за деца от 6 месеца до 2 години е едно саше, а за деца над 2 години – 1-2 сашета.
Какви са ползите от Bactojoy Babies and Kids?
- Стимулира правилното развитие на имунната система на децата.
- Подпомага храносмилането и възстановява микробния баланс.
- Облекчава коликите и стомашния дискомфорт.
- Противодейства на запек и диария от различен тип.
- В едно саше се съдържа необходимата дневна доза витамин ДЗ, който е важен за здравето на костите и зъбите, но при децата с аутизъм е в дефицит.
- Изключително подходящ е по време на антибиотично лечение и след него.
- Действа успокояващо при пътуване.
- Влияе върху настроението и социалното поведение.
Бактериите в стомашно-чревния тракт могат да имат огромни ползи за организма, за всички органи и системи. Затова е много важно да включим пробиотик в менюто на детето още от ранна възраст. Bactojoy Babies and Kids е най-добрият избор, за да бъдат децата ни здрави, а ние, като родители, спокойни.
Тази статия все още няма коментари